ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKSIN...

Haber Tarih : 18/04/2021
Toplam Okunma : 143


"Tarih satılmasın, Kültür, Sanat ve Turizme Kazandırılsın" İfadesiyle basın açıklaması yapan ÜNTİD Başkanı Adnan SOBİ;

"İLİMİZİN TEK ÇİFTE HAMAMI VE TARİHİ ESKİ ÇARŞI HAMAMI SATILIYOR.

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKSIN" çağrısında bulundu.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği başkanı Adnan SOBİ yaptığı açıklamada :

 

"Çifte Hamam, 1800'lü yıllarının başında Ermeni taş ustaları tarafından Taşhane burnundan çıkarılan kesme taşlardan yapılmıştır. 1930’lu yılların sonunda kapatılan ve o tarihten bu yana kapalı olarak tutulan Çifte Hamam bugün kullanılmadığı için zamana yenik düşen bir yapı durumundadır. Kayıt ve koruma altına alınmış, Restorasyon projeside hazırlanmış olan hamamımız maalesef satılıktır.

         Çarşı Hamamı (Eski Hamam), halen çalışır durumda olan ve hizmet veren tarihi hamamdır. Öğleden önce erkeklere öğleden sonra bayanlara veya haftanın günlerini bölerek halkın hamam gereksinimine yanıt vermektedir. Tarihçiler mimari tarzına bakarak, bu yapının eskiden kilise olduğunu sonradan hamam çevrildiğini söylemektedirler. Ne zaman ve kimin tarafından yapıldığıyla ilgili bir kayıt bulunmayan hamam, düzensiz yapılaşma sonucu, görsel ve çevresel kirlilik içinde kaybolmuş konumdadır.

            Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, Tarihi Çifte Hamam'ın Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak Ordu'muzun tek, Karadeniz Bölgesinde bulunan Üç çifte hamamdan biri olan tarihi değerimizin ve Tarihi Eski Hamam'ın da satın alınarak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı ve sergilendiği tarihi bir yapı olarak hizmet vermesini talep etmekteyiz. 

        Ordu Büyükşehir Belediyesinin kiralık binalara geçici masraflar yapacağına 100'lerce yıllık kalıcı eserler bırakmasının tarihin ve kültürün ileriki kuşaklara taşınması, korunması, sürdürülebilir tarih, kültür ve sanat hizmeti yapması daha anlamlı ve hayati önem taşıyacaktır.

Bu hizmeti ile Büyükşehir Belediyemiz bölgede bir ilki de hayata geçirmiş olacaktır." İfadesini kullandı.

     

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : MERKEZ ECZANESİ

Hükümet Caddesi No:29/A ÜNYE / Emniyet Müdürlüğü Karşısı

( Hükümet Caddesi Nazona Pastanesi yanı ) - 0 452 323 18 95

GÜNDÜZ-GECEYARISI : ÇAĞDAŞ ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Niksar Caddesi No:44 Ünye

( Niksar Caddesi Mevkii ) - 0 452 324 21 45

Yayın Akışı