OSKİ'DEN SAĞLIKLI İÇME SUYU ÇALIŞMASI

Haber Tarih : 23/02/2021
Toplam Okunma : 41


Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (OSKİ), Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda içme suyu tesislerine getirdiği yeniliklerle vatandaşlara daha sağlıklı içme suyu hizmeti sağlamaya devam ediyor.

Kumru ilçesi Fizme Mahallesinde bulunan arıtma tesisi için gerekli olan ham su, Duman ve Ham Elma Derelerinden cazibeli sistem ile sağlanmaktadır. Mevcut tesis basınçlı kum filtreli paket arıtma özelliğinde olup suda 20 NTU ve altında kalan bulanıklığı arıtacak şekilde inşa edilmiştir. Özellikle yağışlı günlerde 20 NTU değerinin üzerinde gelen bulanık suyu arıtamayan tesis devre dışı kalmakta ve içme suyu temininde sorunlar yaşanmaktaydı. Sık sık su kesintilerine neden olan tesisteki bu durum OSKİ Genel Müdürlüğüne bağlı teknik ekipler tarafından yeni bir uygulamayla çözüme kavuşturulmuştur.

ARITMA TESİSİNDE ÇÖKELTİM SİSTEMİ OLUŞTURULMUŞTUR

Yapılan çalışmalar sonucunda tesisin durultucu ünite yapısı değiştirilerek bulanıklığın yüksek olduğu dönemlerde suyun çökeltim süresi uzatılmıştır. Çökelmeye yardımcı olması için hat üzerine koagülant dozlanmış, sonrasında optimum karışım sağlanması için statik mikser teçhiz edilmiştir. Giriş borusu içerisinde ve durultucu ünite girişinde uygun basıncın sağlanabilmesi amacıyla hat üzerine ayrıca bir basınç kırıcı monte edilmiştir. Durultucu ünitesinde çökeltimi sağlanan suyun pompalar vasıtasıyla basınçlı filtre sistemine iletimi sağlanmıştır.

TESİSTE FİZİKSEL ARITIM İLE BİRLİKTE KİMYASAL ARITIM DA YAPILABİLECEKTİR

Tesisteki revizyon çalışması sonucunda eklenen durultucu ünite ile fiziksel arıtımın yanında kimyasal arıtım da yapabilecek duruma gelmiştir. Kimyasal arıtım ile çökebilir kirliliklerin çökeltim havuzunda çöktürülerek sudan ayrılması sağlanmıştır. Bu sayede yüksek kirliliğin kimyasal arıtımla birlikte etkisinin azaltılması sağlanmıştır. Tesise SCADA sistemi de kurularak bulanıklık, debi, vb. gibi parametrelerin ölçümü uzaktan yapılmaya başlanılmıştır.

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

Yayın Akışı