Muhtarlar, dış cephe sorununun çözümünden umutlu

Haber Tarih : 23/02/2021
Toplam Okunma : 68

Ünye Fevzi Çakmak, Ortayılmazlar ve Burunucu Mahalle muhtarları mahalle sakinlerinin dış cephe ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesiyle yaşadıkları sonunun çözülmesinden yana umutlu olduklarını söylediler.


2017 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 50’si vatandaş yüzde 50’si ise Büyükşehir Belediye tarafından karşılanmak üzere sahil şeridindeki binaların dış cephe mantolama ve boyama işleri yapıldı.

Aradan geçen 3 yılın ardından vatandaşlara ödeme evrakları gelirken, ödenecek tutarların çok yüksek ve tutarsız olduğunu ifade eden bina sahipleri konuyu mahalle muhtarlarına ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bildirerek bu rakamların ödenmesinin mümkün olmadığını vurguladılar.

Diğer taraftan mahalle muhtarları de devreye girerek Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile toplantılar gerçekleştirdiler.

Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı ve Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Hasan Çalışkan, Ortayılmazlar Mahalle Muhtarı Seyhan İhtiyaroğlu ve Burunucu Mahalle Muhtarı Kemal Özdemir, gazetemize özel yaptıkları açıklamada, yapılan görüşmeler neticesinde belirli bir aşamaya gelindiği ve bu durumun vatandaşların lehine sonuçlanacağını ifade ettiler.

-Ön cephe yapımını yüzde 50 üstlendik… -

2017 yılında yapılacak dış cephe iyileşmesini Ünye’nin güzelleşmesi için kabul ettiklerini ifade eden Muhtar Hasan Çalışkan, “2017 yılında dış cephe iyileştirme ile ilgili bir proje hazırlanmıştı. O dönem Belediye Başkanı Enver Yılmaz zamanında yapılan toplantılara biz de katıldık. O dönemki toplantılar dış cephe güzelleştirme, mantolama işleriydi. Toplantılarda neler yapılacağı anlatıldı, metrekaresi 62 liradan ihale açıldı. Bunun yüzde 50’sini siz, yüzde 50’sini biz karşılayacağız denildi. Biz de konu Ünye’nin güzelliği için bu yüzde 50’yi kabul ettik.” dedi.

-Yan cepheleri biz kendi paramızla yaptırdık -

Ön cephe yapılırken kendisinin müteahhit firma ile anlaşarak yan cepheyi yaptırıp parasını vermesine rağmen Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yolladığı evrakta yan cephe parasını da istediğini belirten Çalışkan, “Yaklaşık 3 ay önce elimize bir fiyat evrakı geldi. Örneğin, benim evim sahilde ve evim 120 metrekare ön cephe yapıldı. 17 bin 641 lira ödeme geldi. Bu da yüzde 50 indirilmiş vaziyette. Diğer mahalle sakinlerimiz de gelince ‘Ordu’ya gidelim böyle bir şey olamaz’ dedik. Gittik, görüşmeleri yaptık. Bize, bu bedel ödenecek, dediler. Ödenecekte, biz yan cepheyi paramızla yaptırdık. Burada bu işte Belediye tarafından yapılmış gösterilmiş. Bu ne olacak, dediğimizde ‘Hepsini biz yaptık’ dediler. Ben ön cephemizi yapan müteahhit arkadaşlarımızla anlaşarak şahsıma ait yan cephemi 3 bin 500 lira karşılığında anlaşarak bu firmaya verdim ve yapıldıktan sonra ücretini ödedim. Gelen evrakta yan tarafta ön cepheye eklenmiş, 17 bin 641 lira ödemem isteniyor.

-Gerekli ölçümler ve tespitler yeniden yapıldı -

Bunu gerekli yerlere taşıdık. Bununla ilgili 5-6 defa toplantı yaptık. Toplantı da belirli bir mesafe kat ettik. Yeniden ölçümler istedik. Ölçümler yapıldı, yan cepheleri kimler para ile yaptırdı kimler yaptırmadı onlar tespit edildi ve son toplamızda ise Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen’e Büyükşehir Belediye Başkanımız görev verdi. Nihat Şen, bizi toplantıya davet etti, oraya katıldık. Bir kez daha şahıs olarak dilekçeler verildi. Dilekçelere istinaden Ünye’ye gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından bize talimat verildi. Gereğini yapacağız, denildi.

- Hilmi Başkanımız mağduriyetin giderileceğini söyledi -

Bir hafta önce Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızla yarım saate yakın sohbet ettik. Yapılana teşekkür ettik, yapılacak olanları konuştuk. Dış cephe ile ilgili bazı şeyler anlattık. ‘Muhtarım, burada ciddi manada bir sıkıntı olduğunu ve vatandaşların mağdur olduğunu anladım. Bu mağduriyeti de bize düşen neyse gidereceğiz’ dedi. Bunun bizzat Sayın Bakanımızdan sözünü aldım. Şimdi de bekliyoruz. İnşallah çıkacak olan sonuç vatandaşlarımızı, hepimizi tatmin eder. Ben artık bundan ümitliyim. Sonucu bekliyoruz.”

-Özdemir: Bu parayı ödeyemeyiz, deniyor -

2017 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan dış cephe mantolama ve boyama işlerin de vatandaşa yüksek meblağlarda ödeme geldiğini ifade eden Burunucu Mahalle Muhtarı Kemal Özdemir, vatandaşa fiyat konusunda hiçbir bilgi verilmeden dış cephe işinin yapıldığına ve özel sektöre göre 3-4 kat fiyat çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

“Yani hiç fiyat tespiti yapılmadan, vatandaşa da fiyat konusunda hiçbir bilgi verilmeden cephe mantolama işini bitirmişler. Zaman sonra bize gelen tebligatları vatandaşlara ulaşınca bize hücum ettiler. Vatandaşlarımız, 4-5 bin TL’ye yapılacak işe bizden 18 bin lira isteniyor diye tepki gösteriyor. Bu parayı ödeyemeyiz diyorlar. Tüm vatandaşlarımız ben bu paranın 4’te 1’ini ödeyebilirim diyor. Yaşanan süreçlerin ardından biz 3 mahalle muhtarını Ordu’ya çağırdılar. Ordu’da müzakerelerde bulunduk. Şuanda vatandaşın lehine çıkacak olayların tespitini yaptılar. Bu konu inşallah halkın menfaatine sonuçlanacaktır.”

-İhtiyaroğlu: Rakamlar arasında tutarsızlık var -

Büyükşehir Belediyesince yollanan evraklardaki rakamlarda tutarsızlık olduğunu vurgulayan Ortayılmazlar Mahalle Muhtarı Seyhan İhtiyaroğlu, “Sahil bandındaki 35 binanın 8’ine ön cephe mantolama oldu. Diğerleri boya. Ama mantolama ücretlerinde tutarsızlıklar var. Örneğin, Mithat Kısacıkoğlu sokakta küçük bir binaya da 1600 lira geldi, Vidinli sokaktaki büyük binaya da 1600 geldi. Yalıdaki daha büyük bir binaya da 1600 lira geldi. Bir başka mahalle sakinimiz sadece boya yaptırdı 12 bin lirayı buldu. Yani rakamlarda ciddi tutarsızlıklar var. Bunun yeniden incelenerek fiyat çıkarmaları gerek. Bununla ilgili itirazları ve dilekçeleri topladık. Toplanan bu dilekçe ve imzaları Büyükşehir Belediyesine ulaştırdık. Büyükşehir Başkanımız yeniden incelenmesine karar vermiş. Şuan Büyükşehir Belediyesi’nden haber bekliyoruz.”

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

 

TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

Yayın Akışı