Başkan Argan: Sanayi Sitesi çalışmaları başladı

Haber Tarih : 22/02/2021
Toplam Okunma : 67

Kenan Selim Argan, Tabakhane Deresi’nde geri kalan işlerin bitirilmesi için DSİ’den talep ettikleri yatırımın kabul edildiğini, burası için 11 milyonluk ödeneğin programa konulacağını söyledi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 7 Ocak’taki talimatı sonrası Sanayi Sitesi çalışmalarına başlandığını belirten AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, yeni yer belirlenir belirlenmez 6. ya da 7. ayda temelin atılacağını söyledi.

Ünye Adliyesi için Otogar yanında teklif ettikleri yerin Bakanlıkça uygun görüldüğüne işaret eden Başkan Argan; en kısa zamanda ihaleye çıkılacağını, Adliye Sarayı’nın yeni yerine taşınması sonrasında Emniyet Müdürlüğün de mevcut Adliye Sarayı’na geçeceğini ifade etti.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve ÜTSO Başkanı İrfan Akar’la birlikte OSB alt yapı ihalesi için Ankara’ya giden AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, ihale sonrası Ankara’da takip ettikleri işlerle ilgili bilgi verdi.

Oney Flash FM’de Haftanın Yorumu programına telefonla bağlanan Başkan Argan, gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan’a Korkmaz’a şunları söyledi;

Sanayi Sitesi çalışmalarımız başladı

“Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un çalışma başlatılacağına ilişkin açıklaması sonrasında çalışmalarımız başladı. Bu kapsamda Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız temas halindeler. Yeni Sanayi Sitesi yerinin teslimini Ünye Belediyemizden arzu ettiklerini biliyorum. Yer olarak, bin bölü birlik plan kapsamında Küçük Sanayi Sitesi yeri olarak işaretlenmiş alan var. Bu alanın teslimi ile ilgili Ünye Belediyemiz çalışma yürütüyor. Bakanlığımızın bunu takip ettiğin biliyorum, çünkü biz onları aramadan onlar Ünye Belediyemizi aradılar. Bu hususla ilgili olarak da Küçük Sanayi Sitesi’ne uygun yeni yerin belirlenmesi durumunda hemen çalışmaya başlayacaklar. Biz şu anda sadece yer teslimi ile ilgili süreci götürme tarafındayız. Bakanlıkta ciddi anlamda bu sürecin takibini yapıyor. 6. veya 7. ayda Sanayi Sitesi’nin yeni yerinde çalışmaya başlanacağı ifade edilmişti. Bu tarihte orada çalışma başlanacak, bunun için gayret gösteriyoruz. Bu arada hazır Ankara’dayken Bakanlıkta, konunun muhatabı olan Genel Müdürümüz ile de görüşme sağlamaya çalışacağız. Ünye Küçük Sanayi Sitesi sorununun çözümü noktasındaki çalışmalar başladı, devam ediyor. Bu konuyu unutmadık.

DSİ Tabakhanede 11 milyonluk yatırım yapacak

Bu arada Ankara da Devlet Su İşleri Genel Müdürümüzü de ziyaret ettik. DSİ’den, Tabakhane Deresi’nde zemin tahkimatının yapılması, Gençlik Merkezi’nin olduğu bölgede çelikten yaya köprüsü yapılması, mevcut köprüler, alçak olması nedeniyle sele sebep oluyor; bunların yükseltilmesi, dere kenarındaki tahkimat duvarlarının alçak olan bölümlerinin yükseltilmesi gibi dört beş kalemden oluşan yaklaşık 11 milyonluk bir yatırım talebimiz vardı. Ayrıca Ünye OSB’nin yanındaki Cüri Deresi’nde tahkimat duvarlarının selden zarar gören yerlerinin yapılması ile ilgili de talebimiz olmuştu. Bunları Genel Müdürümüze ilettik. Bunlarla ilgili 11 milyonluk yatırımı da inşallah yatırım programına koyacaklar. Böylelikle Tabakhane Deresi’ndeki yapılması gerekli iş ve işlemler ile Cüri’deki tahkimatlar yapılmış olacak. Genel Müdürümüz yapılması gereken işler ile ilgili Yapım İşleri Daire Başkanlığına talimatını verdi. Bizde takip edeceğiz, inşallah bu işle ilgili de sona gelmiş bulunuyoruz.

Adliye Sarayı ile ilgili proje ihalesine çıkılıyor

Ayrıca, Adalet Bakanlığı Yapı İşleri Daire Başkanımız ile görüştük. Adliye binamızın yetersizliği ile ilgili büyük bir sorunumuz var. Ek binalarla birlikte 5 bin metrekare kapalı alanda Adliye hizmeti veriliyor. Ünye gibi büyük ölçekli ilçelerde adliye hizmeti normalde 25 ve 30 bin metrekare civarında kapalı alanlarda verilmeli. Bununla ilgili de müzakeremizi yaptık. Ünye Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemiz arasında imzalanan takasla birlikte Otogar bölgesinde İtfaiye binasının yan tarafındaki 8 bin 300 metrekare ve 4 bin 600 metrekare alanla birlikte yaklaşık 13 dönümlük alana Ünye Adliye Sarayı’nın yapılması ile ilgili talebimizi daha önce Bakanlığa iletmiştik. Şimdi ise talebimizi takip için gittik. Daire Başkanımız, konu ile ilgili olarak hızlı bir şekilde proje ihalesine çıkılacağını ifade ettiler. Adliye Sarayı’mızın yeni yerine yapılması ile birlikte mevcut Adliye Sarayı’nın da Emniyet’e tahsis edilmesini planlıyoruz. Bütün bunlar büyüyen, gelişen şehrimizin ihtiyaçları, bu ihtiyaçların giderilmesi için bütün gayretimizle çalışıyoruz.”

Ünye KENT Haber


TMO Giresun kalite fındık 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TLEczane Nöbet Sistemi - Nöbet Listesi
GÜNDÜZ-GECE : TEZEL ECZANESİ

Kaledere Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:9/B Ünye

( Bosch Bayi Yanı ) - 0 452 333 54 00

Yayın Akışı