BRÜT :00.00
Gündem
11.10.2018
AKAR:“BU ZOR ZAMANDA BİRLİK OLALIM”
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Haberi Paylaş
AKAR:“BU ZOR ZAMANDA BİRLİK OLALIM”
Bu Haberi Beğendiniz mi ?
Evet  Evet Haberi Beğendim Hayır  Haberi Beğenmedim
Evet 0 Hayır 0
İlk Yorumuz Siz Yazın

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO), Ünye’de tüm meslek gruplarıyla bir araya gelerek ekonomik kalkınmaya destek toplantısı gerçekleştirdi.

ÜTSO, “Birleştirilmiş Meslek Grupları Toplantısı” Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Toplantıda konuşan ÜTSO Başkanı İrfan Akar, esnafları, hükümetin enflasyonla mücadele kampanyasına destek vermeye çağırdı.

Toplantının konu başlıklarında Haksız Fiyat Artışlarının Denetlenmesi, Fiyat Etiketinde “Yerli Üretim” Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ konuları yer aldı.  

HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ KORUNUYOR

Başkan Akar konuşmasında Ticaret İl Müdürlükleri kanalıyla, 3.974 firmada toplam 69.200 ürün denetlendiğini belirtti. Döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde, döviz kaynaklı maliyet artışı iddiasıyla fiyatlarını artıran işletmelere karşı tüketicilerimizin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerimizin zarar görmemesi için zorunlu önlemler alınmıştır ve düzenlemeler getirilmiştir bilgisini paylaştı.

Akar, bu düzenlemenin hedefi, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığını aksine amacın haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin ve rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunması olduğuna dikkat çekti.

Diğer taraftan, tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edildiğini ve denetim süreci devam ettiğini ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımların uygulandığını sözlerine ekledi.

FİYAT ETİKETLERİNDE YENİ DÖNEM

 Başkan Akar “Yerli Üretim” logosu yürürlüğe girdi diyerek yeni düzenleme ile etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere “malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih” ile “üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret” hususları olduğu bilgisini paylaştı.

Yurt dışından ithal edilen ve Türkiye’de sadece ambalajlanarak piyasaya arz edilen ürünler yerli üretim olarak kabul edilmediğine ayrıca, sermayesi yabancı olmakla birlikte Türkiye’de yatırım yapan ve katma değer üreten üreticilerin de yerli sayılacağı göz önünde bulundurularak Türkiye’de elde edilen veya üretilen malların yerli üretim sayıldığına dikkat çekti.

Son olarak konuşmasına şu sözlerle son veren Akar: “ülkemiz genelinde gerek içten gerekse dıştan fırsatçıların yarattığı bir ekonomik dalgalanma söz konusu biz millet olarak halk olarak elimizden ne geliyorsa yapalım. Ben tüm meslek gruplarımızı ekonomik kalkınma hareketine davet ediyorum” dedi.

HAKAN KARTAL

ONEYFLASHFMBu Haber 32 Defa Okundu
Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu habere henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yaz
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

PAZARTESİ

--
--
--
Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor, Yerel ve Genel Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor
1
Ünye Gücü FK, Rusumat-4 ile Berabere Kaldı! 1-1
2
Ünye 1957 Spor, Çarşambaspor Karşısında 4´te 4 Peşinde!
3
ÜNYE’DE TARAFTAR PATLAMASI YAŞANACAK
4
ÜNYE MAÇA ÜNYE ŞAMPİYONLUĞA
5
O madalya Ünye’ye geldi...
Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin