BRÜT :00.00
Gündem
11.9.2018
Farklılıkların Uyumunu Öğrenmek İçin Doğada Eğitim Aldılar
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Haberi Paylaş
Farklılıkların Uyumunu Öğrenmek İçin Doğada Eğitim Aldılar
Bu Haberi Beğendiniz mi ?
Evet  Evet Haberi Beğendim Hayır  Haberi Beğenmedim
Evet 0 Hayır 0
İlk Yorumuz Siz Yazın

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesince hazırlanan, TÜBİTAK, Samsun İl Mili Eğitim Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünce desteklenen "Doğada Farklılıklarımızı Kucaklıyoruz" projesi kapsamında Samsunlu ve sığınmacı ilkokul öğrencilerine doğada eğitim verildi.

Proje kapsamında, devlet okullarında öğrenim gören 12 geçici sığınmacı ve 12 Samsunlu öğrenciye, 19 Mayıs ilçesindeki Sarıgazel Tabiat Parkı'nda, doğadaki çeşitlilik, farklılıklar arasındaki uyum anlatılarak sanat etkinlikleri yaptırıldı, doğadaki sesler dinletildi, doğal malzemelerle müzik yaptırıldı, psikolojik içerikli eğitimler verildi.

OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Yücel Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin sığınmacı ile Samsunlu öğrencilerin gelişimi ve aralarındaki farklılıkların giderilmesi açısından önem taşıdığını vurguladı.

Öksüz, projenin amacının doğayı ve sanatı referans alan bir bakış açısıyla 9-10 yaş grubundaki ilkokul 4. sınıf öğrencilerinde farklılıkların değerine ilişkin farkındalık yaratmak olduğunu anlattı. Öksüz, şu değerlendirmede bulundu:

"Çocukların farklılıklara ilişkin ön yargıları yaşamlarının erken dönemlerinde oluşuyor. Bu etkiler ilerleyen yıllarda kişinin kurduğu sosyal ilişkilerde son derece önemli izler bırakıyor. Bu nedenle erken dönemlerde kazandırılacak olumlu bir farkındalığın, öğrencilerin farklılıklara karşı olumlu tutumlarını, sosyal uyumlarını artırıcı bir etkisinin olacağını düşünerek yola çıktık. Bu kapsamda, savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalmış ve bizim ülke olarak, millet olarak kucak açtığımız insanların çocuklarının mağduriyetlerini gidermek, farklılıklarını ortadan kaldırmak istiyoruz."

Projeye katılan öğrenciler de verilen eğitimlerin kendileri için eğlenceli geçtiğini ve mutlu olduklarını dile getirdi.

Canlı Yayın Dinle

 Bu Haber 106 Defa Okundu
Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu habere henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
Yorum Yaz
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

PAZARTESİ

--
--
--
Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor, Yerel ve Genel Spor Haberleri
Ünye 1957 Spor
1
Ünye 1957 Spor, Amasya Dersine Çalıştı!
2
Ünye Gücü FK Kadın Futbol Takımı Fikstürü Belli Oldu
3
1.Amatör Lig’de Hasret Bitiyor! İşte İlk Hafta Programı
4
Bal Ligi 4.Grup´ta 5.Hafta Programı
5
Fatsa´da golsüz Çarşamba! 0-0
Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin Hava Tahmin